Veterinární ordinace EXOVET

Specializovaná veterinární ordinace

pro exoty a malá zvířata

 

Charbulova 58

Brno, Černovice

618 00

 

Pohotovostní telefon:

607 732 397

 

Bezbariérové pracoviště

PLUS VETERINÁRNÍVÝJEZDOVÁ SLUŽBA

 

 

OPERACE „ KLÍČOVOU DÍRKOU “

Laparoskopie

je velmi šetrná technika, sloužící k diagnostice a léčbě onemocnění břišních nebo pánevních orgánů. Operatér provede jen několik drobných řezů, jimiž je do břišní dutiny zavedena kamera a jednotlivé operační nástroje. Operační pole sleduje chirurg a ostatní personál na monitoru. Předností této metody je šetrný přístup a zkrácení doby rekonvalescence.

Princip: Dříve se břišní operace prováděly tzv. laparotomicky. Prostě se v určitém místě podélně rozřízlo břicho a vzniklým velkým otvorem se operovalo – chirurg do rány strkal svoje ruce, v nichž držel nástroje. Po skončení operace se rána zašila a pacientovi zůstala dlouhá jizva. Vzhledem k poměrně velkému zásahu do organismu byla po operacích nutná několikadenní rekonvalescence na lůžku.

Laparoskopie je v podstatě endoskopická metoda. Břišní operace se při ní provádějí tak, že se do břišní stěny udělá několik malých otvůrků, kterými se do břišní dutiny zasunou pracovní nástroje a kamera. Obraz břišní dutiny zprostředkovaný kamerou vidí operatér na obrazovce a nástroje přes dlouhé držáky ovládá zvenčí. Laparoskopické nástroje umí řadu věcí – od řezání, stříhání a odběr materiálu až po pálení. Po ukončení operace se vstupní otvůrky zašijí, jedná se jen o několik stehů a žádná velká jizva nezůstává. Nebyla-li operace složitá, může jít pacient do tří dnů domů. Dodávám, že laparoskopické výkony se provádějí v celkovém znecitlivění (uspání).

Využití:

- Diagnostická a operační laparoskopie

- Kastrace feny, kočky, kryptorchidního varlete

- Gastropexe (fixace žaludku k dutině břišní – lze to spojit s kastrací)

- Biopsie orgánů a tkání

Výhody:

1. Miniinvazivní operační zákrok. Místo jedné velké jizvy je jich několik menších (většinou 3 o velikosti 1-1,5cm) – rychleji se hojí a je lepší kosmetický efekt.

2. Takto vedená operace znamená menší zátěž pro organismus – střevní činnost se obnoví rychleji, pacient má výrazně menší bolesti a může časněji po operaci běhat a skákat.

3. Celková rekonvalescence se výrazně zkracuje.

 

 

Ordinační hodiny

Po - 13:00 - 18:00

Út - 13:00 - 18:00

St - 13:00 - 18:00

Čt - 13:00 - 18:00

Pá - 13:00 - 18:00

Mimo ordinační hodiny objednaní pacienti, operace, výjezdy, pohotovost.