Veterinární ordinace EXOVET

Specializovaná veterinární ordinace

pro exoty a malá zvířata

 

Charbulova 58

Brno, Černovice

618 00

 

Pohotovostní telefon:

607 732 397

 

Bezbariérové pracoviště

PLUS VETERINÁRNÍVÝJEZDOVÁ SLUŽBA

 

 

Endoskopie a laparoskopie u drobných savců

Laparoskopie je endoskopická technika, kterou se vstupuje pomocí malého otvoru (2,5 – 3 mm) do dutiny břišní. Laparoskopie nabízí možnost vyšetření celé dutiny břišní s optimální vizualizací vnitřních orgánů. Zároveň můžeme provést diagnostickou biopsii (tedy odběr tkání pro případné histologické vyšetření) a stanovení diagnózy. Laparoskopickou operaci je nutné provádět v celkové anestezii a analgezii (léky od bolesti). U této operativní techniky se neobejdeme bez kvalitního monitoringu pacienta a umělé plicní ventilace.

Pro mnoho endoskopických vyšetření je nezbytná sedace nebo narkóza. Lze využít i nejšetrnější inhalační anestezii vedenou směsí Isofluran a kyslík.

Pomocí endoskopu můžeme kompletně prohlédnout a vyšetřit dutinu ústní u malých savců s celoživotně rostoucími, bezkořennými, hypselodontními premoláry a moláry (stoličkami) – králík, morče, potkan, myš, křeček, osmák degu a činčila. Vedle diagnostiky lze využít endoskop, také k terapeutickému zákroku, jako je např. odstranění cizího tělesa (zapíchnuté části potravy), ke korekci zubu pod endoskopickou kontrolou, výplach. Dále je možné endoskop využít při vyšetření ucha u drobných savců, kteří mají fyziologicky velmi úzký zvukovod. Aby nedošlo ovšem k poranění vnějšího zvukovodu nebo bubínku, je nutné toto vyšetření provádět v sedaci nebo celkové anestezii.

U velkých králíků a fretek je možné vyšetřit dutinu nosní a odhalit tak cizí tělesa, posoudit sliznici nosu, nosní přepážku a diagnostikovat tak patologické změny jako je sekret, deformity, neoplazie, záněty atd. U králíka a fretky je možné vyšetřit také průdušnici, eventuelně bronchy. Jsme zde ovšem limitováni velikostí zvířete a velikostí optiky. Tomu je také při vyšetření jícnu a žaludku u drobných savců.

Mnohem častěji se pomocí endoskopu vyšetřuje močový aparát a pohlavní aparát u malých savců. Onemocnění vagíny a dělohy, které je častější právě u morčat, králíků, … a pomocí endoskopu jsme schopni diagnostikovat nádory, hemometru, pyrometru, usazeniny krystalů, chronické záněty močového měchýře a hlavně u morčat nádory močového měchýře.

Foto.: Endoskopické vyšetření dutiny ústní u morčete

 

 

Ordinační hodiny

Po - 13:00 - 18:00

Út - 13:00 - 18:00

St - 13:00 - 18:00

Čt - 13:00 - 18:00

Pá - 13:00 - 18:00

Mimo ordinační hodiny objednaní pacienti, operace, výjezdy, pohotovost.